REGULAMIN SIECI WODOCIĄGOWEJ

REGULAMIN KORZYSTANIA Z SIECI WODOCIĄGOWEJ W ROD USTRONIE,  TRANSPORTOWIEC,  PRASA

W BYDGOSZCZY

Podstawa prawna.

Dokumenty ogólne:

 – Uchwała Nr 57/2019 Krajowego Zarządu PZD z dnia 27 lutego 2019 r. w sprawie zasad ustalania i rozliczania opłaty wodnej w rodzinnych ogrodach działkowych,

– § 77 Regulaminu Rodzinnego Ogrodu Działkowego [Zasady i koszty korzystania z wody],

– § 9 ust. 2 pkt 6 Regulaminu Rodzinnego Ogrodu Działkowego,

– Stanowisko Krajowego Zarządu PZD z dnia 29 kwietnia 2020 roku w sprawie ograniczania strat wody w rodzinnych ogrodach działkowych.

Dokumenty wewnętrzne:

– Uchwała nr 13/2021 z dnia 11.09.2021 Walnego Zebrania Członków ROD „Ustronie” w sprawie propozycji opomiarowania wody i odprowadzanych ścieków na działkach w ROD „Ustronie”,

– Uchwała nr 7/2018 z dnia 21.04.2018r. Walnego Zebrania Człoków ROD „Transportowiec” w sprawie opomiarowania wody na działkach ROD Transportowiec.

– Uchwała nr ………/2021 z dnia ……………. Zarządu ROD „Prasa” w sprawie . . . . . . . . . . . . . . . . .

Wprowadzenie.

W ogrodach działkowych „Ustronie”, „Transportowiec” i „Prasa” wykorzystywany wspólnie system wodno–kanalizacyjny dla dostarczania wody i odbioru ścieków obsługuje 538 działek oraz 3 obiekty znajdujące się na terenie w/w ogrodów.

W celu :

  1. ochrony wody przed marnotrawstwem poprzez prowadzenie kontroli ilości wydobywanej wody ze studni głębinowych, racjonalnego jej zużycia na działkach dla podlewania roślin i na potrzeby bytowe,
  2. indywidualnego rozliczania i obciążania użytkowników działek kosztami zużycia wody oraz ścieków,
  3. zapewnienia dostawy wody na działki dla podlewania upraw oraz celów bytowych

wobec coraz intensywniejszego korzystania z działek został wprowadzony system opomiarowania zużycia wody i odprowadzanych ścieków w/w ogrodach.

Zasady w zakresie korzystania z wody na działce w tym rozliczania kosztów zużycia wody oraz odprowadzania wyprodukowanych ścieków reguluje niniejszy Regulamin i jest on dokumentem obowiązującym wszystkich użytkowników działek w ogrodach „Ustronie”, „Transportowiec” i „Prasa”.

Regulamin przyjęty przez większość ogrodów jest obowiązującym dla wszystkich.

Dotychczasowy stosowany system rozliczania kosztów zużycia wody i odprowadzania ścieków pomiędzy ogrodami traci ważność.

– – – – – – – – – – – –

POSTANOWIENIA OGÓLNE

§1

Określenia użyte w regulaminie:

  • wodomierz 1 – przyrząd pomiarowy wyposażony w nakładkę zdalnego odczytu, umożliwiający ustalenie ilości wody pobranej na działce,
  • wodomierz 2 – przyrząd pomiarowy wyposażony w nakładkę zdalnego odczytu, umożliwiający ustalenie ilości wody pobranej do altany, która jest podłączona do kanalizacji ogrodowej. Pobrana ilość wody stanowi pomiar ilości odprowadzonych ścieków z altany.
  • wskazanie wodomierza – różnica pomiędzy odczytem stanu poprzedniego a odczytem bieżącym,
  • studnia wodomierzowa 1 – element sieci wodociągowej, usytuowana na działce, wyposażona w zawór odcinający wodę na działce i wodomierz, stanowiąca własność działkowca,
  • hydrofornia – zespół urządzeń zasilających wodą sieć wodociągową ogrodu,
  • studnie głębinowe – urządzenia znajdujące się w wydzielonych strefach ochronnych ROD, stanowiące ujęcia wody w ogrodach,
  • limit zużycia wody na działkę – dozwolona ilość wody przypadająca do zużycia na działce w ciągu jednego sezonu, obliczona na podstawie rocznej, maksymalnej ilości wody na wydobycie ze studni głębinowych, określonej w pozwoleniu wodno-prawnym.

§2

  1. Korzystanie z wody na działce może odbywać się wyłącznie na zasadach zawartych w niniejszym regulaminie.
  2. Zarząd ROD ma prawo i obowiązek nadzorować pobór wody na każdej działce.

§3

  1. Działkowiec ma obowiązek gospodarować wodą na działce w sposób racjonalny i oszczędny.
  2. Każda działka podłączona do sieci wodnej ma wyznaczony limit zużycia wody.

ZASADY UŻYTKOWANIA SIECI WODOCIĄGOWEJ WYPOSAŻONEJ W WODOMIERZE

§ 4

Odpowiedzialność zarządu i użytkownika działki

  1. Za sieć wodociągową doprowadzającą wodę do granic działek odpowiada zarząd ogrodu.
  2. Użytkownik działki odpowiada za sprawność techniczną sieci wodociągowej zlokalizowanej na działce (odcinki rur, zawory, studnie wodomierzowe, wodomierze) oraz pokrywa koszty ich konserwacji i napraw.
  3. Zarząd ogrodu odpowiada za sprawne działanie studni głębinowych i hydroforni.
  4. Koszty konserwacji i napraw urządzeń dostarczających wodę do sieci wodociągowej stanowią składnik kosztów ogrodowych i mają wpływ na koszt wody dostarczonej do działki.
  5. Cena 1 m3 wody w ogrodach, będąca podstawą rozliczenia jej zużycia jest ustalana każdego roku, na podstawie składników kosztów poniesionych na jej dostarczenie.

ODCZYT WODOMIERZY

§ 5  

Sposób odczytu

  1. Odczyty wodomierzy dokonywane są w sposób zdalny z wykorzystaniem oprogramowania producenta.
  2. Odczytu dokonują osoby upoważnione przez Zarząd ROD.

§ 6 

Terminy odczytu

  1. Odczyt wodomierzy odbywa się wg następujących procedur:
  2. wodomierz (1) – odczyt rozliczeniowy jest raz w roku po zamknięciu dopływu wody w ogrodzie,
  3. wodomierz (2) – odczyt rozliczeniowy jest raz w roku w okresie pomiędzy 20 a 30 listopada,
  4. Zarząd, dodatkowo może zarządzić odczytu kontrolne w ciągu roku i trwającego sezonu.
  5. Dodatkowe odczyty kontrolne  wodomierzy (1) mają przeciwdziałać nadmiernemu zużyciu wody na działkach i stanowić formę dbałości o racjonalne zużycie wody, zgodne z limitem określonym w pozwoleniu wodno-prawnym dla ujęć wody w naszych ogrodach.

.

§ 7 

Rozliczenie odczytów

  1. Odczyty wodomierzy stanowią podstawę do rozliczenia kosztów zużycia wody i odprowadzenia ścieków na każdej działce.
  2. Informacja o stanie wodomierzy i rozliczenie odczytów wywieszana jest na tablicach ogłoszeniowych w ogrodzie i na stronie internetowej ogrodu.
  3. Informacja na tablicach i stronie internetowej jest jednocześnie rozliczeniem zaliczek na poczet zużycia wody i odprowadzenia ścieków i stanowi podstawę do uiszczenia opłat w podanym terminie.

OPŁATY ZA WODĘ I ŚCIEKI

§ 8  

Opłaty za wodę zużytą na działce wyposażonej w wodomierz (1)

  1. Opłata za wodę zużytą na działce składa się z:
  2. zaliczki, naliczanej indywidualnie dla każdej działki, na podstawie zużycia wody na działce w poprzednim roku rozliczeniowym. Wyjątek stanowi pierwsze uruchomienie wodomierza, gdzie zaliczka jest wyliczona na podstawie kosztu średniego w ogrodzie, w poprzednim roku rozliczeniowym.
  3. rozliczenia zaliczki, naliczonej na podstawie odczytów rzeczywistych wodomierza 1,
  4. Zaliczka uiszczona przez działkowca jest rozliczana raz w roku, na koniec okresu rozliczeniowego.
  5. W przypadku powstania nadwyżki przy rozliczeniu zaliczki, zalicza się ją na poczet przyszłych opłat za wodę lub na pokrycie istniejącego zadłużenia działki.
  6. W przypadku wystąpienia niedoboru opłaty zaliczkowej, działkowiec ma obowiązek uiścić różnicę do końca roku rozliczeniowego.

§ 9

Opłaty za wodę zużytą na działce nie wyposażonej w wodomierz (1) lub w przypadku uszkodzenia wodomierza.

  1. Opłata za wodę zużytą na działce składa się z:
  2. zaliczki, naliczanej na podstawie kosztu średniego w ogrodzie, w poprzednim roku rozliczeniowym, dla działek nie wyposażonych w wodomierze,
  3. rozliczenia zaliczki,
  4. Użytkownik działki, która nie jest wyposażona w wodomierz (1) ponosi koszt rozliczenia zaliczki wody na podstawie podziału i wyliczenia wartości średniej dla jednej działki, całkowitej wysokości kosztów wody w ogrodach, po odliczeniu ilości wody opomiarowanej i kosztów poniesionych na cele wspólne w każdym z ogrodów.
  5. Zaliczka uiszczona przez działkowca jest rozliczana raz w roku, na koniec okresu rozliczeniowego.
  6. W przypadku powstania nadwyżki przy rozliczeniu zaliczki, zalicza się ją na poczet przyszłych opłat za wodę lub na pokrycie istniejącego zadłużenia działki.
  7. W przypadku wystąpienia niedoboru opłaty zaliczkowej, działkowiec ma obowiązek uiścić różnicę do końca roku rozliczeniowego.

§ 10  

Opłata wodna

  1. Opłatę wodną wnoszą wszyscy działkowcy w wysokości jednakowej dla każdej działki.
  2. Opłata wodna przeznaczona jest na pokrycie kosztów związanych z ubytkami wody na skutek awarii, napełnienia sieci wodnej, zużycia wody na potrzeby i utrzymanie wspólnej infrastruktury, pokrycie kosztów odczytów wodomierzy.
  3. Wysokość opłaty wodnej jest ustalana na podstawie danych z roku poprzedzającego okres rozliczeniowy.
  4. Opłata wodna wchodzi w skład zaliczki na poczet zużytej na działce wody.

§ 11

Opłaty za ścieki odprowadzone z działki wyposażonej w wodomierz (2)

  1. Podstawą naliczenia opłaty za ścieki odprowadzone z działki są wskazania wodomierza 2, który umożliwia ustalenie ilości wody pobranej do altany, która jest podłączona do sieci kanalizacyjnej ogrodu.
  2. Opłata za ścieki odprowadzone z działki składa się z:
  3. zaliczki, naliczanej indywidualnie dla każdej działki, na podstawie kosztów odprowadzenia ścieków z działki w poprzednim roku rozliczeniowym. Wyjątek stanowi pierwsze uruchomienie wodomierza, gdzie zaliczka jest wyliczona na podstawie kosztu średniego w ogrodzie, w poprzednim roku rozliczeniowym. 
  4.  rozliczenia zaliczki, naliczonej na podstawie odczytów rzeczywistych wodomierza 2,
  5. Zaliczka uiszczona przez działkowca jest rozliczana raz w roku, na koniec okresu rozliczeniowego.
  6. W przypadku powstania nadwyżki przy rozliczeniu zaliczki, zalicza się ją na poczet przyszłych opłat za wodę lub na pokrycie istniejącego zadłużenia działki.
  7. W przypadku wystąpienia niedoboru opłaty zaliczkowej, działkowiec ma obowiązek uiścić różnicę do końca roku rozliczeniowego.

§12  

Opłaty za ścieki odprowadzone  z działki nie wyposażonej w wodomierz (2) lub w przypadku uszkodzenia wodomierza.

  1. Opłata za ścieki odprowadzone z działki składa się z:
  2. zaliczki, naliczanej na podstawie kosztu średniego przypadającego na jedną działkę w ogrodzie, w poprzednim roku rozliczeniowym, dla działek nie wyposażonych w wodomierze,
  3. rozliczenia zaliczki,
  4. Użytkownik działki, która nie jest wyposażona w wodomierz (2) ponosi koszt rozliczenia zaliczki na ścieki, na podstawie podziału i wyliczenia wartości średniej dla jednej działki, całkowitej wysokości kosztów przypadających na ogród, po odliczeniu ilości ścieków opomiarowanych i kosztów poniesionych na cele wspólne ogrodu.
  5. Zaliczka uiszczona przez działkowca jest rozliczana raz w roku, na koniec okresu rozliczeniowego.
  6. W przypadku powstania nadwyżki przy rozliczeniu zaliczki, zalicza się ją na poczet przyszłych opłat za ścieki lub na pokrycie istniejącego zadłużenia działki.
  7. W przypadku wystąpienia niedoboru opłaty zaliczkowej, działkowiec ma obowiązek uiścić różnicę do końca roku rozliczeniowego.

§13   

Opłata abonamentowa

  1. Opłata abonamentowa jest opłatą stałą, ponoszoną przez ogrody z tytułu odprowadzania ścieków w kanalizacji sanitarnej i ustalaną przez odbiorcę ścieków Miejskie Wodociągi i Kanalizacja w Bydgoszczy sp. Z o. o.
  2. Wysokość opłaty abonamentowej jest jednakowa dla każdej działki.
  3. Opłata abonamentowa dla każdej działki wchodzi w skład zaliczki na poczet odprowadzania ścieków.

PRZEPISY PRZEJŚCIOWE I KOŃCOWE

§ 14

Działkowiec ma obowiązek wykonać postanowienia Uchwały Walnego Zebrania z dnia 21.05.2022r.  w/s wyposażenia działki w wodomierze do dnia marzec 2023

§ 15

W stosunku do działkowca, który nie respektuje ustalonego limitu pobranej na działce wody, w sposób uporczywy go przekracza, mimo wezwań do ograniczenia zużycia wody, Zarząd ROD ma obowiązek zastosować przepisy Regulaminu ROD w związku z działaniem na szkodę ogrodu.

§ 16

  1. Regulamin wchodzi w życie z dniem uchwalenia przez Walne Zebranie Członków Rodzinnego Ogrodu Działkowego i obowiązuje wszystkich użytkowników działek, których działki są podłączone do sieci wodociągowej i kanalizacyjnej.
  2. Interpretacja postanowień niniejszego Regulaminu należy do Zarządu ROD i nie może być sprzeczna z obowiązującymi w PZD przepisami.